
Ništa drugačija situacija nije niti u Karlovačkoj županiji gdje osim Karlovca koji ima blagodat grijanja iz gradske toplane,, ostali stanovnici grijanje moraju riješiti u vlastitom aranžmanu te odlučiti što će ih grijati na zimskim temperaturama.
A upravo je grijanje na drva osim najčešćeg i najjeftiniji izbor, no možda samo naočigled. Cijena metra drva, srezanih i s dostavom na karlovačkom području, kreće se oko 300 kuna. Tako će prosječno domaćinstvo koje u sezoni grijanja potroši 20 metara drva, za to morati odvojiti 6 tisuća kuna.
Oni koji se griju na lož ulje, moraju računati na veće troškove.
Litra lož ulja trenutno je 5 kuna i 20 lipa, no cijena je i više nego podložna skokovima u što smo se osvjedočili prošle sezone.
Ono što je vjerojatno izbor grijanja za budućnost je grijanje na biomasu koje je preporučljivo za velike objekte i predstavlja zamjenu za plin i lož ulje, odnosno riječ je o obnovljivom izvoru energije.
No, sigurno najveći komoditet u grijanju za kućanstvo pružaju pelete. Riječ je o prešanim drvnim ostacima čija je cijena po toni 1200 kuna, no za ovu vrstu grijanja potrebna je i posebna peć koja je u prosjeku dvaput skuplja od obične. No, peleti su sigurno izbor za budućnost, a od svih vrsta ogrjeva imaju najvišu ogrijevnu vrijednost. Zanimljivo je da sve zemlje Europske unije sufinanciraju grijanje na pelete u iznosu od 30 posto, cijela Skandinavija se tako grije, a sve više i Austrija, Njemačka, Mađarska i Slovenija.
Do pred tri godine na karlovačkom tržištu nije bilo zainteresiranih za kupnju peleta, no situacija se promijenila te se pelete sve više kupuju. Poznavatelji situacije nazivaju ih gospodskim izborom jer ne stvaraju nikakvu prljavštinu, niti ih treba stalno ložiti poput drva.